Yaz mevsiminden kış mevsimine geçerken….

Pazatesi günü kendimi tutamadım ve hop soluğu Yıldız parkında aldım. Bir kaç günlük alışkanlık, kalın giyindim. Yavaş yürüyüşüme başlayalı henüz 15 dk olmuştu ki, üzerimdeki ekstraları çıkardım ve tişörtümle devam ettim yürüyüş ve egzersizlerime… Azıcık güneş gördüm hemen doğada aldım soluğu, hiç kaçırırmıydım böyle harika bir fırsatı: Güneş ve Bağışıklık, kışın beni koruyacak her D vitaminine ihtiyacım var :) Bir de üstüne bir mandalina en sulusundan, bir dahakine daha çok su alacağım yanıma :) İyi ki de gitmişim, üstüne bu yazıyı yazdım ve gayet de enerjik bir gün geçirdim…

Egzersiz yapıp doğa ile başbaşa iken cep telefonumu yanımda taşımam, ama size o güzel güneşli manzarayı da gösteremeyeceğim için üzüldüm. Bu yüzden internetten bugüne en çok benzeyen, bir Yıldız parkı fotosu seçtim, hayal edesiniz diye :)

Dopdolu, canlı canlı, güneşli sıcacık yaz günlerinden sonra, geçen hafta aniden soğuyan hava bize kışın neler getirebileceğini gösterdi; soğuk yüzünden dış mekan aktiviteleri azaldı, su tüketimimiz azaldı, sabahları uyanmak daha zor oldu, o sıcacık yataklarımızdan çıkmak istemedik, yemekler karpuz-peynirden islim köfteye terfi etti veya tüm bunlar ve daha fazlaları olacak, kış geliyor!

Aman dikkat, hava soğudu ve ya yağmurlu diye niye dışarı çıkmayalım ya da neden çocuklarımızı “aman hasta olurlarsa birde” düşüncesi ile eve tıkalım? Fiziksel aktivitemizi azaltıp, metabolizma hızımızı düşürmeyelim. Hem unutmayın ki insan vücudu her fiziksel koşula adapte olur, kısa süreli bir yürüyüşle bile bedeninizin ısınmaya başladığını hemen farkedeceksiniz.
Su tüketimi, en dikkat etmeniz gereken konu, evet kış mevsiminde yaz mevsimine göre su ihtiyacınız azalabilir ama yine de minimum 2 lt sıvı tüketmeniz gerekir. Metabolizma hızınıza yardımcı olacak bir püf noktasıdır düzenli su tüketimi, eğer su içmeyi unutuyorsanız, kendinize bir saat aralığı belirleyin ve böylece su ihtiyacnızı karşılamış olursunuz. Örn: her iki saatte bir bardak su içmek gibi…
Sebzeler, meyveler değişti ama olsun, biz çok şanslıyız. Ülkemizde çeşitlerce sebze ve meyve bulunmakta. Kış sebzelerinden de harika zeytinyağlılar yapabilir ya da kızartma olmayan pişirme şekillerine yönelebilirsinizİ; fırında, kağıtta vb… Harika salatalar yapıp, portakal ve narın mucizelerinden faydalanabiliriz.

Kış mevsiminde nelere DİKKAT edelim:

  1. Yürüyüş, dans, hareket
  2. Su, sıvı tüketimi
  3. Gün aşırı bir portakal, bir nar, bir limon
  4. Kışın artan Tatlı tüketimi yerine müsli gibi meyveli-tarçınlı karışımlar
  5. Haftada 2-3 kez fırında, ızgarada, yağsız tavada balık tüketimi
  6. Hergün bir greyfurtun suyu
  7. Sabah uyanınca içeceğiniz sütlü bir kahve (şekersiz)
Gayet özet ve pratik bu püf noktaları hayatınızda gözle görülecek değişikliklere sebep olacak. Sadece sabırlı olun ve kendinize zaman tanıyın, değişim kaçınılmaz….
Yorum yaz

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
İletişim

info@yoncasevim.com
0553 739 6764

19 mayıs Mah. Halaskargazi Cad.Doğançay Apt No :216 Kat 5 Daire 5, 34360 Şişli/İstanbul