Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları

Çalışan annelerde çocukalrına hızlı ve sağlıklı kahvaltılar hazırlayabilir.

http://www.milliyet.com.tr/saglikli-cocuk-kahvaltilari-pembenar-detay-aile-2124124/

Okul başarısında beslenmenin yeri yadsınamaz. Üstelik sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme, sadece başarılı bir okul dönemi için değil, gelişimi devam eden çocuklarda da büyük önem taşır. Çocukların bu dönemde kazanacakları sağlıklı beslenme alışkanlıkları, hayatları boyunca sürecek ve yaşam kalitelerini artıracaktır.

 109721347

Kahvaltı hafızayı destekliyor, konsantrasyonu artırıyor

Okul dönemi, sabahları anneleri en çok zorlayan konulardan biri belki de kahvaltıdır. Çocuklar sabahları uyanmak, okula gitmek özellikle de kahvaltı yapmak istemeyebilirler. Ancak kahvaltı;

beyin fonksiyonları, konsantrasyon, hafıza ve dikkat süresinde artışa yardımcı olur. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan, okula gidebilmek için trafikte uzun süreler harcayan, yoğun ders ve ödev programları olan çocuklar için kahvaltı çok önemlidir.

 

Vaktiniz yoksa işte size birkaç ipucu

Çalışan ailelerde sabahları yaşanan vakit sorunu nedeniyle kahvaltı için yeterli zaman kalmayabilir. Bu nedenle akşamdan ya da çok önceden hazırlanacak pratik ve sağlıklı kahvaltılıklarla çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırılabilir.

 

Dondurucu desteği!

Tam tahıllı ev yapımı poğaçalar: Önceden hazırlayacağınız, tam buğday unu ve tereyağ ile yapılmış peynirli ve maydanozlu ya da peynirli ve dereotlu poğaçaları dondurucuya koyun. Sabah ısıtmanız yeterli olacaktır.

 

Meyveli ve yemişli muffinler: Tam buğday unu, süt, yoğurt ve pekmez ile hazırlanmış bir avuç büyüklüğündeki kekleri; havuç-ceviz, elma-fındık veya incir-badem ekleyerek önceden hazırlayıp, dondurucuda bekletebilirsiniz. Sabahları tek ihtiyacınız 1 porsiyon keki ısıtmak olacaktır. Bu kekler, şeker ile hazırlanmamalı, kabartma tozu yerine de maya kullanılmalıdır.

 

Sebzeli-peynirli kekler: Tam buğday unu, süt ve yoğurt ile hazırlanmış bir avuç büyüklüğündeki az tuzlu kekleri; peynir-dereotu, ıspanak veya kaşar peyniri-kabak, dereotu veya bezelye, havuç ve lor peyniri ekleyerek önceden hazırlayabilir, dondurucuda bekletebilirsiniz. Kekin üstüne çörek otu veya susam ekleyerek lezzetini artırabilirsiniz.

 

Krep dürümler: Bir akşam önceden, tam buğday unu ve yumurta ile hazırlayacağınız krep hamurunu sabah teflon veya seramik bir tavada pişirmeniz sadece 1 dakikanızı alacaktır. Pişirilmiş krepi ister sürmelik taze peynirler ve biraz çiğ sebze ile servis edebilir, isterseniz içine tarçın ekleyip, pişirerek biraz tereyağı sürüp mevsim meyveleri ile sağlıklı bir waffle hazırlayabilirsiniz.

 

Tatlandırılmamış kahvaltılık gevrekler: İçerisinde glikoz veya fruktoz şurubu, şeker içermeyen, yulaf ve çavdar ağırlıklı kahvaltılık müslileri bir bardak kefir veya süt ile karıştırmanız yeterli olacaktır. İçerisine sevilen bir meyve ve biraz ceviz eklemek dengeli bir müsli elde etmenizi sağlar.

 

Kahvaltı tabağı: Birkaç bölmesi olan, kapaklı kahvaltı tabağına peynir, zeytin, domates püresi (yazdan hazırlanırsa daha sağlıklı) ve reçel/pekmez yerleştirin. Ufak boyda renkli biberleri veya küçük salatalıkları yıkayın ve dolaba koyun. Sabah tek yapmanız gereken bölmeli kahvaltılık tabağını ve çiğ biberleri masaya koymak ve ekmek dilimlerini ısıtmak olacaktır.

 

Tostlar veya sandviçler: Akşamdan hazırlayacağınız Akdeniz tipi sandviçleri dolaba koyun. Bu sandviçler beyaz peynir, dil peyniri, kaşar peyniri ve domates, biber, maydanoz ile hazırlanabilir. Sandviçlerde avokado, zeytin ezmesi ve sotelenmiş sebzeler de kullanılabilir. Şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır. Bu sandviçleri sabah isterseniz tost makinasında ısıtın ya da tost haline getirip, zamandan kazanabilirsiniz.

Yorum yaz

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
İletişim

info@yoncasevim.com
0553 739 6764

19 mayıs Mah. Halaskargazi Cad.Doğançay Apt No :216 Kat 5 Daire 5, 34360 Şişli/İstanbul