Peki Asıl Grip Olduktan Sonra Nasıl Beslenmeliyim? Fermente Gıdaların Gücü!

Merhabalar,
Malumunuz İNFLUENZA… Neredeyse etkilemediği kişi yok. Hem de haftalarca, bir kez bu virüs size bulaşmaya görsün; sindirim sisteminden, eklemlere kadar vücudun heryerini tutabiliyor. Bağışıklık sistemimizi tamamen alt üst etmiş durumda.
Neyse ki bir çok meslektaşım ve diğer uzmanlar gripten korunma yolarını yazıyor. Ama ben size, bu hastalığı geçirmiş biri olarak, hemde çok hahif, hastalığa yakalandıktan sonra neler yapmalıyız, nasıl beslenmeliyiz konusundan bahsedeceğim.

 Unutmayın amaç: Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek

Genel Öneriler;

Öncelikle dinlenmeniz çok önemli. Bu virüs öyle ayakta atlatılacak cinsten değil. İlk günler istirahat çok önemli.
Ateşinizi sürekli ölçmeli ve yükselmeden gerekli tedbirleri almalısınız.
Hergün ılık-sıcak duşlar alıp vücudunuzu toksinden arındırın.
Havalar soğuk diye içeri sakın tıkılmayın, çocuklarınızı da sadace evdeki havayı solumaya mahkum etmeyin. Güneşli saatlerde muhakkak ama muhakkak dışarı çıkarak temiz hava alın. Biraz serin rüzgarı hissetmek sizi kendinize getirecektir.
Evinizi sık sık havalandırın.
Hasta kişiyle temastan kaçının ve ya her temestan hemen sonra ve öncesinde ellerinizi sabunla yıkayarak, virüsün yayılmasına engel olmaya çalışın.
Aynı kap kacak, yastık, çarşaf vb… gibi kullanmayın.

Beslenme Öneriler:

Peki ben bu gribi nasıl hafif atlattım?

Tabikide virüsü kapmadan önceki doğru beslenme şekliniz çok önemli. Bu sizi koruyacaktır. Ama sonrasında tabi ki çok önemli tedbirler var:

Bol su içmek, sıvı tüketmek. Böylece ateşiniz daha rahat düşer veya yükselmesini engellersiniz.
Eğer mide krampları, bulantılar hissediyorsanız veya ishal olduysanız, yine aynı şekilde bol su içecek ve su kaybınızı yerine koyacaksınız. Özellikle her istifra sonrası veya öncesi muhakkak büyük bir bardak su için, ne kadar rahatlayacağınızı göreceksiniz ve üstelik midenizdeki asit sizi rahatsız etmeyecek.

Fermente Gıdalar ve Probiyotiklerin Gücü: Bırakın sizin için onlar savaşsın

LAHANA TURŞUSU SUYU !!! evet yanlış duymadınız. Aç karnına alacağınız günde bir çay bardağı lahana turşusu suyu, hem iştahınızı açacak, hem daha çok su içmenize sebep olacak hem de fermente bir gıda olduğu için bağışıklık sisteminizi güçlendirecek. Yüksek tansiyonunuz varsa kullanmayın veya dikkatli kullanın.

KEFİR, ah ahhhh. Sayesinde ayakta duruyorum… Hem harika bir probiyotik, hem çok hafif bir gıda ve üstelik besleyici. Bırakın bu bakteriler sizin için savaşsın! Her gün bir su bardağı tüketmeliyiz.
Tarhana, yine başka bir fermente ürün. Üstelik B grubu vitaminlerinden zengin.
Taze yeşil sebzeler
Taze Meyveler özellikle turunçgiller. Eğer ishal olduysanız muhakkak Muz tüketin.
Az yağlı, sindirimi kolay gıdaları tercih edin, hastalığın en aktif olduğu ilk günler de midenizi rahatlatmış olursunuz.
Avakado meyvesini ne kadar çok sevdiğimi bilirsinz. Sanki bir sağlık bombası, içinde tam şuan işimize yarayacak herşey var, bağışıklık sistemizimizi kuvvetlendirecek fitokimyasallar, omega 3 yağ asitleri, E vitamini..
Ahhh Balık, balıksız olmazzz, haftada 2-3 gün balık yenecek, o kadar :)
Turp, atalarımız çok haklı, boşuna dememişler TURP GİBİ, kışın sağlık demek turp demektir.
Zencefilli, adaçaylı,  ekinezyalı çaylar ile de hem sıvı almış olur hem de boğaz yollarınızı yumuşatmış olursunuz.
İshal oldu iseniz: kefir, yoğurt, yayla çorba, haşlama patates, pirinç, elma, muz gibi besinleri tüketin ve bol su için…

En önemlisi iştahınızı korumaya çalışın, sakın aç kalmayın!

Sevgilerle :)

Yorum yaz

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
İletişim

info@yoncasevim.com
0553 739 6764

19 mayıs Mah. Halaskargazi Cad.Doğançay Apt No :216 Kat 5 Daire 5, 34360 Şişli/İstanbul