Günde Yarım Avokado ile Sağlığa Merhaba, Kilolara Elveda….

Orjini Meksiko, Güney Amerika olan bu harika meyvenin yetiştirilmesi milattan öncesine (MÖ 500) dayanır. Tarladan-Markete, hiçbir koruyucu, lezzet verici içermeden işlemsiz olarak sofralarımıza gelir. Sağlam dış yapısı sayesinde de hiçbir paketleme işlemine gerek kalmaz.

avocado

ABD Besin Etiketleme ve Eğitim (NLEA) kurumu bir porsiyon Avokadoyu 30 gram olarak tanımlamış, Ulusal Sağlık ve Beslenme Değerlendirme Çalışması(NHANES) ise ortalama tüketim miktarını yarım avokado (68 gram), olarak belirlemiştir vebesin öğeleri ile fitokimyasal içeriklerini yayınlamıştır: diyet lifi 4.6g, toplam şeker 0.2 g, potasyum 345mg, sodyum 5.5 mg, magnuzyum 19.5 mg, vitaminA 43μg, vitamin C 6.0 mg, vitamin E 1.3 mg, vitamin K 14 μg, folate 60 mg, vitamin B-6 0.2 mg, niasin 1.3 mg, pantotenik asid 1.0 mg, riboflavin 0.1 mg, kolin 10 mg, lutein/zeaksantin 185 μg, fitoosteroller 57 mg ve yüksek oranda  tekli doymamış yağ asitler (MUFA) 6.7 g içermekte ve kalori değeri 114 kcals veya 1.7 kcal/g olarak bildirilmiş. Avokado yağı %71 MUFA, %13 PUFA (çoklu doymamış yağ asitleri) ve %16 doymuş yağ asitleri içererek sağlığın gelişimine katkıda bulunur, yağda eriyen vitaminlerin  ve fitokimyasalların biyoyararlığını artırır. İçeriğinin bu kadar zengin olması onu çok önemli ve değerli bir meyve haline getirir.

Peki ne yapar bu Avokado:

Kilo denetimi, Kanser, Kardiyovasküler Hastalıklar, Diyabet Mellitus (şeker hastalığı), Metabolik Sendrom, Hipertansiyon, Hiperkolesterolemi, Cilt Sağlığı, Hücresel Yaşlanma, DNA hasar korunumu, Göz Sağlığı, Osteoartrit hastalıklarında olumlu sonuçlar sağladığı yapılan çalışmlarla gösterilmiştir. Ayrıca sadece egzersizle artırabileceğimiz iyi kolesterol olan HDL-kolesterolünü de avokado tüketimi ile artırabileceğimiz gösterilmiştir.Avokado tüketenlerde Metabolik Sendrom riskinin %50 daha az olduğu da umut verici sonuçlar arasındadır.

Evet yanlış okumadınız KİLO VERMEK için de mucizelerinden faydalanabileceğiz. Öğle vakti tüketilen yarım (60-70 gram) avokadonun açlık ve yeme isteğini azalttığı ve ayrıca tokluk hissini de arttırdığı 2011 de yapılan bir çalışmada ispatlanmıştır. Başka bir önemli çalışmada ise günde 200 gram avokadoyu rahatlıkla tüketebileceğiniz gösterilmiştir, diğer yağ tüketimlerinize dikkat ettiğiniz sürece ( margarin, tereyağ, kızartma vb…).

E o zaman ne duruyoruz: hadi bu mucizeden yararlanalım. İşte size harika bir öğle öğünü tarifi:

YEŞİL PİLAV

Yeşil Pilav

5 yemek kaşığı Aşurelik buğday, 1.5 su bardağı su ile 15-20 dk kaynatılır.

Buğdaylar piştikten sonra, yarım avokado, 1 tatlı kaşığından az zeytinyağı, bir diş dövülmüş sarımsak, arzuya göre limon ve çeşitli baharatlarla, yanında Yarım yağlı yoğurt ile servis edilir.

Bu tarif hem içeriğindeki avokado sayesinde sağlıklı olmanıza, kilo vermenize yardımcı olacak, hem de tam buğday tanesi  içererek de bu faydaları iki katına çıkarmış olacaksınız…

Bu tarifin yararları anlatmakla bitmez……

Yorum yaz

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
İletişim

info@yoncasevim.com
0553 739 6764

19 mayıs Mah. Halaskargazi Cad.Doğançay Apt No :216 Kat 5 Daire 5, 34360 Şişli/İstanbul