Gerçekten ihtiyaç anlarında mı besleniyoruz? Sizin ki nasıl bir “Acıkmak”?

Sizi fizyoloji anlatarak sıkmak istemiyorum; hormonlar, kan verilerimiz vb.. Birsürü etken iştah metabolizmamızı belirler. Açlık ve ya tokluk süreçleri kompleks bir sistemin yönetimi altındadır, yani: Tek bir etken yok!

Gerçekten, sadece ihtiyaç anlarında mı besleniyoruz?

Size bu yazıyı yazmaya karar vermemin sebebi takip ettiğim bir hastamın, o kadar içten “açıkıyorum hem de sık sık açıkıyorum, ama sofraya oturunca çok yemiyorum ama sık sık açıkıyorum” demesi. Bir süredir takip ettiğim bir hasta, bu sorununa sebep olacak fizyolojik hiç bir sebebi yok, üstelik gayet de güzel kilo veriyoruz. Bende ona, bu sorunuyla ilgili bir kaç öneride bulundum. Genel de karşılaştığımız bir problem ve o yüzden bugün size, bu sorunla nasıl başedeceğinizi anlatacağım:

Açıktığımız zaman neler yapmalıyız mı yoksa neler düşünmeliyiz mi?
Önce DÜŞÜNMELİSİNİZ?

SİZ NEDEN AÇIKTINIZ?

1: Açlığınızın sebebi nedir? Önce bunu anlamaya çalışın. Gerçekten acıkmış da olabilirsiniz. En son öğününüz ne zamandı? Belki uzun süredir aç duruyorsunuz. Cevap hayır mı? O zaman sırada ki soru:
2: Gerçekten en son yaptığınız öğün yeterli miydi yoksa atıştırma yapıp az mı besin tüketmiştiniz? Cevap evet ise acıkmanız normal, vücudunuz enerji ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Cevap hayır mı? O zaman sırada ki soru:
3: Midenizde asit üretimine sebep olacak bir hastalığınız mı var, ya da asitli birşeyler mi tükettiniz. Çünkü mide ortamı asidik olunca acıkırız. Bunun sebebi gastrit olabilir. O zaman var olan sorun açıkma değil, midedeki asitliktir. Tamponize etmek gerekir. İlaçlarınızı düzenli kullanmak, ara öğünler tüketmek, bir parça peynir ve ya biraz yoğurt tüketmek, sakızdan uzak durmak, asitli şeyler tüketmemek gibi… Peki sizde tüm bu sorunlar yok, ama gerçekten aç hissediyorsunuz! O zaman sıradaki soru:
4:Şu an gerçekten aç değilim, peki bu sinyallere sebep olan ne? Canım mı sıkıldı? Yoksa mutfakta aklımı kurcalayacak güzellikte bir besin mi var? Genel de cevap burada “evet” olur. Peki ne yapalım: düşüncelerimizi meşgul edecek bir uğraş bulalım. Her zaman yaptığımız, alışkanlık haline gelmiş bir uğraş bizi zorlamayabilir, derin bir odaklanma gerektirmeyebilir. Örneğin: yeni bir şey öğrenmeye çalışmak zihninizi meşgul edeceğinden, en kolay ulaşılabilen alternatif olarak yemeğe yönlenmeyeceksiz. Çoğu kez başınıza gelmiştir “O kadar dalmışım ki yemek yemeği bile unuttum, halbuki kaç saattir hiçbirşey de yemedim”. Bakın, demek ki gerçekten işe yarıyor.

Bazen sorun hem sık sık ve çok açıkmak hem de fazlaca besin tüketmek de olabilir. O zaman da uygulayacağımız bazı yöntemlerle açlıkla mücadeleyi kolaylaştırabiliriz. Ben size bir kaç ipucu verip açlığınızla baş etmenize yardımcı olacağım.

1: Yemeklerinizden 30 dk önce biraz ceviz, fındık veya
2: Yemeklerinizden 30 dk önce az zeytinyağ ilave edilmiş yeşil bir salata tüketmek,
3: Yemek öncesi-sırası-sonrasında 1 bardak su içmek
4: Sofrada çiğ sebze bulundurmak
5: Esmer ekmekleri tercih etmek
6: Yemekten 1 saat önce Türk kahvesi içmek
7: Yemek yerken TV izlememek, çok fazla konuşmamak (duygu-durum karışıklığına sebep)
8: Midemi yormalı mıyım yoksa o da dinlenmeyi hakediyor mu? Eğer gece açlık hissetmeye başladıysanız, hemen bunu düşünün: birazdan yatacağım, ben uyurken midem ve bağırsaklarım, sindirim sistemim neden çalışsın ki?

gibi basit ve pratik düşünce ve yöntemlerle açlığınızla baş edebilirsiniz….

İyi Akşamlar :)

Yorum yaz

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
İletişim

info@yoncasevim.com
0553 739 6764

19 mayıs Mah. Halaskargazi Cad.Doğançay Apt No :216 Kat 5 Daire 5, 34360 Şişli/İstanbul