Diyetisyen de MANTI Yer Şekerim, Hem de Afiyetle :)

Geçen Pazar çok  şeker iyi bayanla çok hoş bir gün geçirdik. Dünyalar tatlısı, zeki, inanılmaz pozitif ve herşeyden öte paylaşmayı ve insanlara yardım etmeyi seven iki yüce kalp…

Birisi son zamanlarda beraber çalıştığım, beslenmesini planladığımız çok şeker bir insan Zeynep, ki bu aralar ASIL o bana yardım ediyor, bloğumu yazmam için beni motive diyor. Diğer arkadaşımız bir sır, ondan bahsedemem :)

Hoş sohbet, plan proje, dedikodu derken e acıktık tabii. Sipariş vericeğiz, durum analizi: 1 diyetisyen, 2 danışan, bir masa, üç boş mide,  2 çekinen, kaygılı insan, 1 tane ne olsa yerim diyen BEN :) ve sipariş verilir: MANTI

yonca mantı

Masada mantı ile ilgili geçen konuşma, Zeynep’in kaygı ve şaşkınlıkları, hissettikleri, aslında bu tür konuşmaları ve eğitimleri ne kadar sık yaşadığımı farkedip, Zeynep’in de motive etmesiyle MANTI yı yazmaya karar verdim:)

Kilo vermek isteyen, kilosuna dikkat eden kişiler de mantı tüketebilir. Hem de afiyetle. Mantı yerken dikkat etminiz gereken;

İlk ve en önemli şart mantının yanında bol yeşillik salata sipariş etmeniz, ama salatada sos veya tatlandırıcılar olmayacak. Sadece limon, sirke ve baharatlar kullanılabilir. Salatayı ayrı bir tabak olarak değil, mantıyla beraber tüketmelisiniz. Yani bir kaşık mantı bir kaşık salata. Amaç midemize, sindirim sistemimize ikisini beraber gönderip, sindirim için gerekli zamanı uzatmak. Böylece beyaz undan bile yapılmış olsa da bir nebze kan şekerimizin daha yavaş yükselmesini sağlamış oluruz. Aslında yaptığımız posası düşük bir yemek ile posası zengin bir salatayı beraber tüketip öğünün glisemik yük miktarını düşürmek…

Mantıyı yerken de üzerine konulan ekstra yağı mümkün olduğunca 1 tatlı kaşığı sıvıyağ miktarını geçmeyecek şekilde tüketmeniz. Mesela biz Nişantaşı Karafırın’da oturduk, mantı güzel ve kiremitte servis ediliyor. Fakat çok yağlı ve asıl düşünülmesi gereken şimdiye kadar kimse, hiçbir müşteri bu yağ miktarıyla ilgili bir şey dememiş…Bu da ayrı bir konu… Neyse, ben hemen servis bıçağımı tabağın kenar kısmının altına koydum ve tabakta bir eğim yarattım. Mantıları da bu eğimin üst noktasına doğru çekince, tüm yağ tabağın altına doğru süzüldü. Öğünün sonunda 1 yemek kaşığından fazla sıvı yağı gereksiz yere tüketmemiş oldum. Süper süperrr :)

E tabiki yanında yoğurt, üstelik sarımsaklı…Antioksidanımız da aldık, probiyotiklerimizi de…Kızartma veya tereyağlı bir yemek olmadığı için uygun koşullarda tüketilen bir porsiyon mantının bile sağlıklı bir öğün olabileceğini gördük.  Hele ki bu mantı bir de tam buğday unundan veya kepekli un ile yapılırsa, daha da sağlıklı olacaktır.

Kilo vermenin, sağlıklı beslenmenin asla ama asla aç kalmak, bir çok sevilen gıdadan uzak kalmak demek olmadığını savunan ben, Zeynep’in “yani mantı yemek bir sorun değilmiş, inanamıyorum” demesinden sonra bir kişide daha yaratılan gereksiz bir kaygının ucup gitmesi…Pazarım daha da bir anlamlı olmuştu. Zeynep insülin direnci olan, gayet genç bir bayan, üstelik aşırı kiloları da yok.  Ama bedeni basit ve yüksek karbonhidratlı yiyeceklere tepki gösteriyor ve Zeynep bu tarz bir öğünden sonra inanılmaz rahatsız oluyor.  Aynı zamanda hisseleri de çok açık. O gün, mantıya müdahale edip, menüyü doğru planlayınca Zeynep’in ilk tespiti “beyaz undan yapılmış bir şey tükettim ama kendimi kötü hissetmiyorum, salata ne kadar etkiliymiş” inanılmaz mutlu idi… Tabi bir şey daha yapmıştık aslında; sipariş verilen salatada peynir, pancar ve patlıcan vardı. Öğünün protein ve sebze içeriğini de böylece dengelemiş olduk.

Görüldüğü gibi bazen gereken sadece doğru planlamak!!! Sonrasında hem beden hem de ruhumuz mutlu oluyor ve herşey daha da yolunda gidiyor :)

Hep söylerim: asıl iş aç kalmadan, her şeyi tüketebilerek kilo vermeyi öğrenmek…Bu iş öğrenmeden geçer.  Kısıtlı, aç bırakan, deli gibi spor yaptıran işkencelerle kilolar gitmezzz gidemezzz…

Çok güzeldi KIZLAR, bi daha yapalım….

Yorum yaz

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
İletişim

info@yoncasevim.com
0553 739 6764

19 mayıs Mah. Halaskargazi Cad.Doğançay Apt No :216 Kat 5 Daire 5, 34360 Şişli/İstanbul